cikmaksa.lv logo
Labākais planšetdators ir tas, kas vistiešāk atbilst jūsu vajadzībām.
Padomājiet par to, ko tieši jūs taisāties darīt ar ierīci. Neiekrītiet uz lētiem piedāvājumiem un reklāmām. Iespējams, šis raksts palīdzēs jums izvēlēties pareizos raksturlielumus jūsu nākotnes planšetei. Savā lielā pārsvarā planšetdatori ir piemēroti šādiem uzdevumiem: tiešsaistes saziņai, grāmatu lasīšanai, vietņu pārlūkošanai, seriālu un filmu skatīšanai. Jaudīgākas ierīces būs labas arī mācībām, biroja darbam.

Operētājsistēma
HarmonyOS ir uz Android balstīta sistēma, ko izstrādājis Huawei. Šajā operētājsistēmā ir diezgan daudz planšetdatoru, taču platforma turpina attīstīties, regulāri parādās jauni modeļi.
Android ierīcēm visvieglāk ir atrast lētu, bet produktīvu un kvalitatīvu planšetdatoru. Turklāt lietotājiem ir pieejams liels skaits pakalpojumu, spēļu un programmu dažādu uzdevumu veikšanai. Tomēr lielākā daļa šīs platformas programmu var nesaņemt savlaicīgus atjauninājumus. Rezultātā jaunākās funkcijas un programmatūras kļūdu labojumi ierīcēs parādās ar kavēšanos ...
Windows  Planšetdators operētājsistēmā Windows 10 vai 11 savu iespēju ziņā ir tuvu klēpjdatoram. It īpaši, ja pievienojat tastatūru un peli.  No plusiem var minēt, ka var instalēt pilnvērtīgas spēles un programmas, piemēram, Microsoft Office pakotni. Laba izvēle kam nepieciešama ierīce darbam.
iPadOS ierīces ir augstākā cenu segmentā. Taču tās vienmēr ir augstākās klases ierīces ar jaunākajām īpašībām. Šīs sistēmas ierīces saņem regulārus atjauninājumus vairākus gadus pēc to nonākšanas tirgū.
Klasiskās tabletes ir monolītas ierīces bez kustīgām daļām. Daļu no tiem var savienot ar piederumiem, piemēram, skandām, austiņām, tastatūrām un pelēm.
Turklāt ir planšetdatoru un klēpjdatoru hibrīdi. Tos sauc arī par transformatoriem.

Displeja izmērs
Pamatojoties uz ekrāna diagonāles garumu, planšetdatorus var iedalīt trīs kategorijās: kompaktās (7–8 collas), vidējas (9–10 collas) un lielas (11–13 collas).
Kompaktie planšetdatori ir lieliski piemēroti saziņai, lielākajai daļai spēļu, grāmatu lasīšanai un sērfošanai tīmeklī. Šiem uzdevumiem tie ir gana ērtāki nekā viedtālruņi. Tomēr ar 7–8 collu displeja diagonāli ne vienmēr pietiek, lai skatītu  vai baudītu TV pārraides un filmas.
Vidēja izmēra planšetdatori ir labs viduspunkts starp kvalitāti un cenu. Tie patiešām darbojas arī tad, ja klēpjdators nav pie rokas.

Izšķirtspēja un ekrāna matrica
Ekrāna izšķirtspēju mēra pēc pikseļu skaita, kas veido ekrānu. Jo augstāks šis iestatījums, jo asāks attēls. Tāpēc planšetdatoram tas var būt svarīgi.
Noteikti es neieteiktu ņemt ierīci, kuras izšķirtspēja ir maza. Un, ja jūs interesē planšetdatori ar displeja diagonāli 9 collas vai vairāk, tad ļoti vēlams izvēlēties iespējami augstāku izšķirtspēju.
Matricu sauc par tehnoloģiju, uz kuras balstās ekrāns. No tā ir atkarīga kopējā attēla kvalitāte, tāpēc labāk nav atstāt novārtā šo parametru. Apskatiet tuvāk planšetdatorus ar IPS (PLS) vai OLED (AMOLED, Super AMOLED) matricām. Tie nodrošina vislabāko attēlu. Citas iespējas ir lētākas, taču daudz vairāk zaudē kvalitātē.
Darbojoša OLED displeja pikseļi var pilnībā izslēgties. Tādējādi tie pārraida attēlu ar patiesi melnu krāsu. Šajā ziņā OLED matricai nav līdzvērtīgas, turklāt tā patērē mazāk enerģijas nekā IPS. Savukārt OLED displeji mēdz būt jūtami dārgāki.

Krātuves lielums
Krātuves apjoms nosaka datu apjomu, ko planšetdatorā var ievietot. Ja iegādājaties ierīci sērfošanai tīmeklī, tērzēšanai un multivides satura straumēšanai, tad jums pietiks ar 32-64 GB iekšējās atmiņas.
Bet, lai planšetē saglabātu mūziku un filmas, instalētu spēles un daudzas programmas, jums var būt nepieciešams daudz vairāk brīvas vietas.
 Atmiņas lielums ietekmē planšetdatora izmaksas. Lai ietaupītu naudu, varat izvēlēties ierīci ar nelielu iekšējās atmiņas apjomu, bet ar ietilpīgu SD kartes slotu. Ir ērti saglabāt mūzikas un video failus, kā arī datus no dažām lietojumprogrammām. Bet, piemēram, Apple planšetes var neatbalstīt atmiņas kartes, tādēļ izvēlēties atmiņas apjomu būtu vēlams uzreiz.

Savienojamība
Iespējams, planšetdatoram pievienojat austiņas, tastatūras, peles un citas ierīces. Šādā gadījumā atlasiet ierīci, kas atbilst Jūsu prasībām un ieradumiem, piemēram, kas atbalsta Bluetooth bezvadu standarta versiju 5.0 vai analogās izejas. Tas nodrošinās ātru datu apmaiņu ar piederumiem, kurus ikdienā izmantojat.

Jauda
Planšetdatora ātrums lielā mērā ir atkarīgs no procesora arhitektūras un tā frekvences, kā arī RAM apjoma. Bet, ja jūs neplānojat izmantot planšeti ‘smagām’ spēlēm vai profesionālam grafikas darbam, tad nekavējieties pie šīm īpašībām, jo tās var būt maldīgas. Piemēram, 8 kodoli procesoram vēl neliecina, ka tas ir ļoti ātrs vai 4 kodoli ir ļoti lēns. Pat vidējais aparatūras pildījums pēc mūsdienu standartiem ir pietiekams lielākajai daļai lietotāju uzdevumu veikšanai. Turklāt, ja ražotājs ir slikti optimizējis programmatūru, planšetdators var palēnināties pat ar augstākās klases procesoru un lielu operatīvās atmiņas apjomu. Tas jo īpaši raksturīgs ir Android ierīcēm.

Akumulatora ietilpība
Planšetdatora akumulatora darbības laiks ir atkarīgs no akumulatora jaudas. Bet pēc šī parametra vērtības ir grūti spriest, cik bieži ierīce ir jāuzlādē.
Tajā pašā laikā ražotāju vietnēs bieži var lasīt, cik stundas ierīce var izturēt noteiktā darbības režīmā. Izmantojiet šo rādītāju kā vadlīniju.

Kamera
Ražotāji un pārdevēji koncentrējas uz kameras megapikseļu skaitu, it kā šis rādītājs pilnībā noteiktu video un attēlu kvalitāti. Tā nav, tāpēc neļaujiet sevi apmānīt ar lieliem skaitļiem.
Turklāt planšetdatoros kameras nav tik svarīgas kā viedtālruņos, jo ar planšeti filmēt garus klipus būs diezgan neērti.

Populāri ražotāji
1. Apple - slaveni ar savu iPad sēriju, kas darbojas ar iPadOS un piedāvā augstas klases dizainu un tehnoloģijas.
2. Samsung - piedāvā plašu klāstu no budžeta līdz augstas klases planšetdatoriem, kas darbojas ar Android operētājsistēmu un bieži vien iekļauj savu pielāgoto lietotāja saskarni.
3. Huawei - piedāvā planšetdatorus, kas darbojas gan uz Android, gan uz HarmonyOS operētājsistēmām, ar augstu veiktspēju un modernu dizainu.
4. Microsoft - zināms ar savu Surface sēriju, kas darbojas uz Windows operētājsistēmas un piedāvā klēpjdatora funkcionalitāti kombinācijā ar planšetdatora portatīvo dizainu.
5. Lenovo - nodrošina plašu klāstu no budžeta līdz augstas klases planšetdatoriem, kas darbojas ar gan Android, gan Windows operētājsistēmām.
6. Amazon - pazīstami ar savu Fire planšetdatoru sēriju, kas piedāvā labu vērtību par cenu un darbojas uz pielāgotas FireOS operētājsistēmas.
Šie ražotāji ir populāri un piedāvā plašu izvēli dažādās cenu kategorijās un ar dažādām funkcijām. Galvenais ir izvēlēties planšetdatoru, kas vislabāk atbilst jūsu vajadzībām un budžetam.